Thanks to all who participated in the Titletown Open.

There were 147 entries judged and 79 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

PlaceBrewerEntry NameStyle
1stLaurel Verhagen
Co-Brewer: Jesse Severance
Flintvillian Strong25C: Belgian Golden Strong Ale
2ndJerrick AlsteenStrawberry Farm28B: Mixed Fermentation Sour Beer

Winning Entries

Table 1: Light/Golden Ales & Lagers (19 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stChris Casey
Co-Brewer: Kelly Vanbrocklin
Dumb Blond 18A: Blonde Ale
2ndChris Andringa
Co-Brewer: Laurel Verhagen/jesse Severance
Sour Peaches And Cream1C: Cream Ale
3rdDean WienschDst Esb11C: Strong Bitter

Table 2: Mild Amber/Brown/Dark Beers (23 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stLaurel Verhagen
Co-Brewer: Jesse Severance
Birch Lager2C: International Dark Lager
2ndJim MaufortCall Me Rolf! Altbier7B: Altbier
3rdTravis SkrochRed Flintstone15A: Irish Red Ale

Table 3: Porter & Stout (13 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stAlex HartlaubTropical Stout16C: Tropical Stout
2ndGandalf Von SkywalkerBlack Balrog16A: Sweet Stout
3rdZach Goulder
Co-Brewer: Stacey Jeanty
Smore's Stout 16A: Sweet Stout

Table 4: Hop-Forward Pale Ales (16 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJoshua JahnkeBig Riff18B: American Pale Ale
2ndRyan Budzban Lazy Eye12C: English IPA
3rdZachary KoepkeJack Of Clubs 21B2: Black IPA

Table 5: Wheat/Rye/Other Grain Beers (2 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stBen SchreinerHefewiezen10A: Weissbier

Table 6: Strong Beers (11 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJason JohnsonMyfa King Britannia17A: English Strong Ale
2ndShawn LegareDouble Disruptor20C: Imperial Stout
3rdAlex HartlaubOld Ale17B: Old Ale

Table 7: Belgian & French Ales (20 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stLaurel Verhagen
Co-Brewer: Jesse Severance
Flintvillian Strong25C: Belgian Golden Strong Ale
2ndBradley MroczenskiSolitary Tripel26C: Belgian Tripel
3rdAndrew MizgalskiMonk Juice 326C: Belgian Tripel

Table 8: Fruit/Spice/Veg/Herb Beers (12 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stNick HebdaSnoring Dog Stout30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
2ndZach Goulder
Co-Brewer: Stacey Jeanty
Valhalla Stout 30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
3rdWhitney FroelichCoconut Cream Porter30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer

Table 9: Specialty Beers (4 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stLaurel Verhagen
Co-Brewer: Jesse Severance
Deciduous Stout33A: Wood-Aged Beer
2ndAlex Benedict
Co-Brewer: Cassi Benedict
Covfefe Stout34C: Experimental Beer

Table 10: Sour Beers (8 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJerrick AlsteenStrawberry Farm28B: Mixed Fermentation Sour Beer
2ndJerrick AlsteenBlood On The Battlefield28C: Wild Specialty Beer
3rdLaurel Verhagen
Co-Brewer: Jesse Severance
Sourdough23A: Berliner Weisse

Table 11: Racker's Annual Challenge (10 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stTravis SkrochTapper's Tripel35A: Rackers Challenge 2018 French and Belgian Styles
2ndNeil FroelichDuvaal35A: Rackers Challenge 2018 French and Belgian Styles
3rdJoshua JahnkeSaison In the Sky35A: Rackers Challenge 2018 French and Belgian Styles

Table 12: Tenacious Badger Challenge (9 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stChris Andringa
Co-Brewer: Laurel Verhagen/jesse Severance
Peaches And Cream Ale36A: Tenacious Badger Challenge - TENACIOUS BADGER brand hops ONLY!
2ndShawn Legare14 Black36A: Tenacious Badger Challenge - TENACIOUS BADGER brand hops ONLY!
3rdBen SchreinerLucas Bock36A: Tenacious Badger Challenge - TENACIOUS BADGER brand hops ONLY!